Bacak Arası Kaşıntısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

0
1694

Tıbben tinea kruris olarak tanınan apış arası kaşıntısı, mantar, trikofiton rubrumun neden olduğu bir mantar enfeksiyonudur. Kasık kaşıntısı hem erkek hatta kadınları tesirler ve genelde kasık, kalça, genital bölümde, iç uyluklar ve bacak arasında oluşur. Fakat, erkeklerde daha fazla karşılaşılan bir haldir. Bu meseleye yakalanma tehlikesini artıran başka etkenler obezite, sıkı iç çamaşırı, aşırı terleme, ve bağışıklık düzeneğinin zayıf olmasıdır.

Apış arası kaşıntısının birtakım bulguları; kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi ve cilt döküntüsüdür.

Apış arası mantarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz natural teknikler

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı natural antifungal özellikleri ile apış arası mantarı ve başka cilt enfeksiyonu tedavilerinde tesirli bir maddedir. Çay ağacı yağı anti bakteriyel içeriği yardımıyla cildi temizleyip, apış arasındaki kaşıntı ve iltihabı hafifletmeye yardım eder. Organik çay ağacı yağı olması gereklidir, bunu internetten ya da aktardan temin edebilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Pamuğu organik çay ağacı yağına batırıp, günde 2 kez apış arası kaşıntı ve mantarı olan yere nazikçe sürün. Semptomlar tamamıyla kayboluncaya kadar bir kaç gün daha devam edin. Yanma hissi çoksa 4-5 damla organik çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı organik katı formdaki Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp da kullanabilmeniz mümkün.

Elma Sirkesi

Apış arası mantarı olan yere su ile seyreltilmiş elma sirkesi yapmak enfekte bölgeyi sağlığına kavuşturmak için kusursuz bir teknikdir. Elma sirkesi, detaylı cilt bulaşmalarını tedavi ve denetim altına alan kuvvetli antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Elma sirkesi nasıl yapılır?

2 su bardağı ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp, kasık mantarı( apış arası mantarı) olan yeri bunla yıkayıp, kendiliğinden kurumaya bırakın. Genellikle yatmadan evvel, günde İki ya da üç kez bu prosedürü yinelayın.

Soğan

Antifungal, antibiyotik ve antienflamatuar özellikleri ile soğan basitçe mantarı öldürüp, apış arası kaşıntınızı çabucak rahatlatabilir.

Nasıl yapılır?

Soğanı rendeleyip, enfekte kısmın üstüne koyun. Yarım saat bekletin, daha sonra ılık su ile kurulayıp, havlu ile heyeteyın. Apış arası mantarınız deva bulana kadar, günde bir kaç kez yinelayın. Yarım saat beklettikten sonra, ılık suyla durulayın.

Sarımsak

Sarımsak antifungal özellikleri ile apış arası kaşıntısı ve ağrısını dindirebilir. Bir kaç sarımsağı ezip, macun yapın ve büyülenen cilt üstüne uygulayın. Bir kaç dakika beklettikten sonra, yıkayın. Günde 2-3 kez yine edin. Hassas cildiniz varsa bu teknik sizin için müsait değildir.

Beyaz Sirke

Antifungal ve antiseptik özelliklere bulunduran beyaz sirkes,, apış arası mantarı gibi cilt enfeksiyonu hakkındaki mücadelede büyük oranda yardım edebilir.

Nasıl yapılır?

1 birim beyaz sirke ile 4 birim suyu katıp karıştırmalısınız. (birim derken 1 tatlı kaşığı da olabilir, 1 yemek kaşığı da) Pamuklu bir bezi bunun içine batırıp, enfekte alana sürün. Kurumaya bırakın, durulamaya gerek yoktur. Günde bir kaç kez devam edin. Diğer seçenekte eşit miktarda beyaz sirke ile Hindistan cevizi yağını karıştırıp apış arasına sürün. 1-2 saat kurumaya bırakıp, yıkayın. Sorundan kurtulana kadar günde 2 kez devam edin.