Burunda Karıncalanma, Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi

0
1957

Burunda karıncalanma ya da burun anlaşması alerjik tepki, herpes, hipoparatiroidi ve hipokalsemi gibi çoğu problemin sendromu olarak ortaya gelebilir. Burundaki karıncalanma ve anlaşma yalnız burun ucunda görülebildiği gibi burnun herhangi bir bölgesinde de meydana çıkabilir.

Burnum uyuşuyor ve karınckısmıyor, sebepleri nelerdir?
Alerjik tepkiler
Burunda karıncalanma ya da anlaşma nemlendirici, kozmetik, diş macunu, parfüm veya yüz yıkama ürünlerindeki kimyasallara olan alerjiden kaynaklanabilir.

ProdRomal Herpes Bulguları
Herpes simpleks virüsünün yol açtığı yaralar burun, dudak ve ağız etrafında kaşıntı, anlaşma ve karıncalanma hissine yol açabilir.

Hipokalsemi
Bu rahatsızlık kan dolaşımındaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir haldir. Bu halin sendromlarınden biri burunda karıncalanma ve anlaşmadır.

Hipoparatiroidizm
Hipoparatiroidizm tiroid bezleri doğrulusunda paratiroid hormonunun yetersiz üretiminden kaynaklanır. Burunda karıncalanma ve anlaşma gibi açıklanan verebilir.

Paresçabuki
Paresçabuki, bedenin herhangi bir evresinde karıncalanma ve anlaşma manasındaki tıbbi terimdir. Bu hal dudaklar, burun ve ağız gibi bedenin detaylı seksiyonlerini tesirler.

Yüz felci
Yüz felci geçirmiş olmak yüz sinirlerinde zayıflığa sebep olup, burunda anlaşma ve karıncalanmaya neden olabilir.

Diğer Nedenler

Belli besinlere karşı alerji, anemi, lösemi, sinüzit, burun etrafı iltihabı, burun kanalında bütünör, ilaca karşı tepki, ilaçların yan etkisi, vitamin kusurları, beyin ile sinir etkileşimi problemleri, kas fibromiyaljileri, toksik iletişim ve çölyak hastalığı sebebiyle de burunda karıncalanma ve anlaşma ortaya gelebilir.

Burun karıncalanması ve anlaşması tedavisi
Tedavisi altta yatan sebepe bağlıdır. Sebebini belirlemek için ilk önce kulak burun boğaz hekimine başvurmalısınız.

Bazı hekimler burunda karıncalanma ve anlaşma hem de burun içi yanması ile temaslı ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler, ve duygusal halden kaynaklanıyorsa antidepresanlar tavsiye eder. Karıncalanma inflamasyon eşliğinde oluşurse hekimler Steroid Olmayan Anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) yazabilir.
Burunda karıncalanma, ya da anlaşma kalsiyum, magnezyum ve B vitamini karmaşıki destekleri alarak da tedavi edilebilir. Karıncalanma ve anlaşma duygusunun alevlenmesine sebep olan gerilimli haller, alkol ve yasadışı ilaçlardan kaçının.
Karıncalanma migrenden kaynaklanıyorsa yeterli uyuma ve dinlenme tavsite edilir. Buna ek olarak, peynir, portakal, soğan, çikolata ve domates gibi migreni tetikleyen besinlerden kaçının.
Menopoz burun karıncalanmasının ya da anlaşmasının sebeplerinden bir tanesidir. Menopoza giren insanlarda migrenle birlikte burun etrafında karıncalanma hissi görülebilir. Östrojen sahibi olan ilaçlar bulguları hafifletmeye yardım edebilir.