Çilek Şişkinlik Yapar mı? Gaza Neden Olur mu?

0
1046

Mücevher gibi ışıltılı rengi ve harikulade tadıyla çilek yaz aylarının vazgeçilmezi olan meyvelerdendir. Çilek gaz yapar mı? makalemizde çileğin mide ve sindirim sistemi üstündeki etkisinden bahsettik. Besin intoleransınız varsa, fruktozu sindiremiyorsanız veya çok oranda lif tüketmeye alışkın değilseniz, çilek gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

Diyet lifi

Çilek, fasulye gibi sebzeler kadar çok lif içermez, 1 bardak çilekte 3.3 gram diyet lifi bulunmaktadır. Bu oran günlük lif gereksinimin %8.7-13ünü karşılar. Çilek gibi çözünebilir lif seviyesi yüksek besinler sindirilirken ekstra gaza yol açabilir. Colorado State Üniversitesine göre, Amerikalıların fazlası yeterli lif tüketmiyor; sindirim problemini azaltmak için lif alım sayısını kademeli olarak artırmalısınız.

Besin İntoleransı

Besin intoleransı besin alerjisinde bulunduğu gibi sindirimde sorune sebep olur. Besin intoleransı besin alerjisinden daha yaygındır; bulguları; gaz, şişkinlik ve kramplardır. Çilek intoleransınız varsa yedikten birkaç saat sonra bu bulguları gözlemlersiniz. Çilek intoleransından kuşkuleniyorsanız bu hususta tıbbi yardım almanız net neticesi verecektir.

Fruktoz emilim sorunu

Fruktoz meyvelerde ve çilekte de tespit edilen bir şekerdir. Fruktozun ince bağırsakta sindirilmesi ve emilmesi bkatılırken fazlası vakit ince bağırsak doğrulusunda tam anlamıyla emilemez ve kolona geçer. Kalın bağırsaktaki bakteriler şekeri süratle parçalar, bu da gaz üretimi ve şişkinliğe sebep olur. Bazı hallerde sindirilmemiş fruktoz isduruma de neden olabilir. Fruktoz emilim sorunu değil de fruktoz intoleransına sahip olabilirsiniz, İkisi aynı şey değildir.

Çileğin gaz yapmasının başka sebepleri

Çilekleri çok süratli Yemeniz de gaza yol açabilir. Bu sırada çok hava yutmanızla eş güdümlü sindirim düzeninde hava birİkir. Gaz direkt olarak çilek hakkındaki olmayan sindirim komplikasyonları neticesinde da üretilebilir. Kolon kanseri ya da irritabl bağırsak belirtisi da çilek yedikten sonra gaza neden olabilir, bunun tespiti için tıbbi yardım alınmalıdır.