Dudak Şişmesinin Nedeni Ve Tedavisi

0
818

Arada sırada alt ya da üst dudağımızın şiştiğini fark ederiz ve bu hale dudakta renk değişimi, kanama, dudağın şeklinde, olarak dağişme gibi semptomlar da eşlik edebilir. Dudakta şişlik genelde dudaklardaki yumUşak doku travması ile gerçekleşir. Aşırı sıcak ya da soğuk hava, yetersiz beslenme, viral enfeksiyon, dehidratasyon, böcek ısırması, alerji ve niteliğiz dudak bakım ürünleri kullanma dudağınızın şişmesine yol açabilir. Bu makalemizde alt ya da üst ya da her İki dudağın şişmesinin en çok karşılaşılan sebeplerine yer verdik. Dudağınız şiştiğinizde ilk müdahale olarak buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir atlete sarın daha sonra dudağınıza bunu tutun. Aloe vera da dudak şişliğini indirebilir. Aloe vera, iltihap engelleyicidir. Aloe vera yaprağını İkiye kesip içerisindeki jeli çıkarın. Şişen bölgeye, masaj ile aloe vera jel sürmek şişliğe iyi gelir. Şişlik ininceye kadar 2 gün uygulanmalıdır.

Dudak Şişmesinin En Sık Karşılaşılan Sebepleri

Besin alerjisi. Yenilen bir yiyeceğin şahsa dokunup alerji yapması, bunun neticesinde dudakta uçuk ortaya gelmesi
Hipofiz bezi hastalıkları
Vücutta iltihap bulunması
Kullanılan ilaçların yan tesiri
Dudak etrafında uçuk bulunması
Hamilelikte ödem
Dudak şişmesinin sebepleri
Alerji
Dudakta şişliğin en çok karşılaşılan sebeplerinden biri alerjik tepkidur. Yiyecek alerjisi, polen alerjisi vb birçok alerji türü bulunmaktadır. Bireyde alerjik tepki geliştiğinde dudaklarda, alt dudakta, üst dudakta ve dilde şişme, dudaklarda karıncalanma vb açıklanan ortaya gelebilir.

Anjiyoödem
Yediğiniz bişi size dokunduysa, dudağı siz uyur iken farketmeden bölcek ısırdıysa ya da kullandığınız ilaç size alerji yaptıysa anjiyoödem bütün şunlar karşı bedenin gözler önüne serdiği alerjik bir tepkidur. Yüzün, dilin ve dudağın şişmesine yol açabilir.

Vitamin eksikliği
Yetersiz beslenme, vitamin ve minerallerin yetersiz alımı da dudak şişmesine yol açabilir. Çoğu halde dudak şişmesi b vitamini eksikliğine işaret eder.

Enfeksiyon
Çatlamış dudaklar, dil hastalıkları, dudakların iç alanına bakteri ve virüslerin girişini kolaylaştırıp enfeksiyona yol açabilir. Acı verici bir haldir ve alt ile üst dudakta şişme yapar. Uçuk, enfeksiyon kökenli dudakta şişme yapan dudak problemlerindendır.

Aşırı sıcak
Aşırı sıcaklar da alt dudakta ve üst dudakta şişmeye neden olabilir. Aşırı ısı halinde, güneşin UV ışınları dudakları tesirler ve kuruluk, şişme vb hallere yol açabilir. Aşırı soğuk da sıcaklık ile benzer bir tesire sahiptir, dudaklarda doku hasarı ve şişmeyi tetikleyebilir.

Akromegali

Akromegali bağlı büyüme hormonunun çok üretimi (HGH) ile oluşan bir belirtidir. Bu rahatsızlık yumUşak doku şişmesine sebep olup, ayak, burun, kulak, dudak şişmesine ve genişlemesine yol açar. Bu hal genelde orta yaş insanları tesirler.

Mukopohsakkaridosis
Metabolik arızaların bir grubu Mukopohsakkaridosis olarak adlandırılır. Artık lizozomal enzimlerin glikosaminoglikanları yıkamamasından ötürü oluşur. Bu sıhhat meselesi ağızda genişleme, dil ile dudakta şişmeye yol açabilir. Cücelik de Mukopohsakkaridosis hakkındaki bir haldir.

Yaralanma
Dudak yaralanması da alt ya da üst dudağınızda şişme yapılabilir. Yaralanma, yemek yerken alt dudağı ısırma, dudağa gelen vuruş vb. detaylı biçimlerde gerçekleşir.

Keilitis Glandularis
Keilitis Glandularis dudaktaki süreğen iltihaptır, nedeni tam anlamıyla bilinmemekle eş güdümlü ülser, dudakta kabuklanma, mukoza bezi hiperplazisi, apse ve şişme gibi açıklanan sunar.

Dudak şişmesi için hangi hekime gidilir?
Cildiye hekimine gidebilirsiniz.

Dudak şişmesi nasıl geçer?
Dudak şişmesini tedavi edebilmek için evvelllikle şişmeye sebep olan etkeni teşhis etmeli, aksilik ne ise ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Çoğu halde, kolay unsurlardan ötürü oluşan dudak şişmesinde, dudağa buz kompres uygulanarak şişlik indirilmeye çalışılabilir. Bu teknik şişliği ve ağrıyı bir nebzede olsun azaltacaktır. Eski atlet gibi pamuklu bir beze buz küplerini koyun, beze sardığınız buz küpünü nazikçe dudağınıza tutun. Dudaktaki şişlik eğer enfeksiyon kaynaklıysa hekiminiz antibiyotik reçete edebilir.