El Titremesine Ne İyi Gelir? El Titremesine İyi Gelen Bitkiler Neledir?

0
659

El titremesine sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Ellerinizdeki titremeyi iyileştirmek istiyorsanız, ilk önce bu problemin altında olan sebebi teşhis edip, tedavi olması gereklidir. Günümüz sıhhat köşemizde bu dertten muzdarip olanlara bulguları hafifletmek ya da elinizdeki titremeden kurtulmak için bitkisel çözümlere yer verdik. Doktorunuza sormadan bildirilenleri yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Sual: 10 yılyi aşkın vakittir ellerimde titreme var. Kimi vakit hafifledi, bazen arttı, ancak hiç geçmedi. Birkaç kez hekime gittim, bunun genetik bulunduğunu ifade ettiler. Verdikleri ilaçlar da yarar etmedi. Son 2 yılda titremeler ellerimden omuzlarıma kadar çıktı. Hem de bacaklarımda da başladı. Bunların yanı sıra anlaşma da var. Rahatsızlığımın parkinsona çevirmesinden korkuyorum. Bana ne önerirsiniz?

CEVAP

Bitki Eksperi Suna Dumankaya’nın yanıtı: (Mutlaka hekiminu bulman lazım. Genellikle bir üniversite hastanesine gidersen, daha çeşitlica araştırıp çözüm bulurlar. Ben yalnızca bedenin direncini arttıran bir karışım önerebilirim. Bir litre bala öğütülmüş durumda 50 gram ginseng, 30 gram üzüm çekirdeği, 10 gram polen, 10 gram fıstık içi ekle. Bundan her sabah ve akşam bir tatlı kaşığı ye. Hem de bir tutam kuşburnu ile İki adet kakuleyi 500 ml. suda 5 dakika kaynatıp çay gibi demleyerek içmen de iyi olur.)

Kediotu bitkisi kökü

Kediotu bitkisi binlerce senedir asabiyet, anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde sarfedilen bitkiler arasında bulunur, bireyi rahatlatmakta en verimli bitkilerdendir. Kediotu bitkisi beyinde GABA kimyasalını artırır, FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi) kediotu bitkisinin tüketimini genel manada güvenilir bulur. 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı kediotu bitkisinin (Valeriana officinalis) kurutulmuş köklerini atıp 5-10 dk demlemeye bırakın. Günde 3 kez tüketin.

Passion flower (çarkıfelek bitkisi)

Çarkıfelek bitkisi Avrupa ve Amerika başta olmak suretiyle dünyanın birçok yerinde anksiyete, sinirsel rahatsızlıkları iyileştirmek için tüketilir. Bilim adamları bu bitkinin anksiyete tedavisinde nasıl bu kadar tesirli bulunduğunu teşhis edememişlerdir, eksperler çarkıfelek bitkisinin beyinde tespit edilen gama-aminobutirik asit ya da GABA seviyelerini artırdığını bu tesiri yardımıyla el titremesini iyileştirmekte kullanılabileceğini bildiriyorlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi çarkıfelek bitkisini çay olarak tüketmeyi tavsiye ediyor. 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş çarkıfelek bitkisi atıp 10 dk demleyin. Süzüp,için. Günde 3-4 kez kurutulmuş çarkıfelek bitkisi demleyip için.

C vitamini sahibi olan bitkiler

El titremesine natural çözüm olacak tekniklerden bir tanesi de C Vitamini yönünden varlıklı besinlerle beslenmektir. Kuşburnu çayı, portakal, mandalina gibi turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler C vitaminin mühim kaynaklarındandır. C vitamini sahibi olan bitkiler kemiklerinizi kaslarınızı sağlamlaştırmakte mühim rol alırlar. Bu vitamin bunun dışında doku ve kan damarları için de lüzumlu olan bir elementtir. Eczasebep C vitamini sandozu alarak da tüketebilirsiniz.

El titremesi için bitki çayı

1 çay kaşığı karahindiba kökü, 1 çay kaşığı toz kırmızı acı biber, 3 çay kaşığı lavanta çiçeği, 2 tatlı kaşığı biberiye bitkisi, 2 tatlı katlı kaşığı adaçayı yaprağını karıştırıp, nasihatün ve toz durumuna getirin (aktarda nasihatebilirsiniz). Günde 3 kez yarım tatlı kaşığı bu karışımdan tüketin. Bu bitkilerin her biri el titremesi için çok yararlıdır. Karahindiba kökü kasları denetim etmeye yardım eder, bedene detoks uygular. Adaçayı yaprağı Avrupa’da titreme için geleneksel olarak sarfedilen bir bitkidir. Karışımdaki başka bitkiler de el titremesine natural devadır.

Not: Doktorunuza danışmadan katiyen şunları denemeyin.