Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Söktürücü Olarak Ne Yapılmalı?

0
539

Sigara tüketimi akciğere detaylı yollardan zarar sunar. Sigarayı bırakarak, sigara içme alışkanlığından kurtularak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birini sağlamış olursunuz. Akciğerler etraf farklılıklarıne yanıt veren değişik hücre çeşitleri içerir. Sigarayı bıraktığınızdan günden itibaren akciğerinizde olumlu değişimler görülmeye başlar. Sigarayı bıraktıktan sonra akciğer daha verimli çalışmaya başlar, kendini temizleme moduna geçer, bunun neticesinde ise daha çok öksürük ve balgam ile karşılaşabilirsiniz.

Sigara bıraktıktan sonra balgam söktürücü teknikler
Limon tüketin
Limon, balgamdan kurtulmak için son derece tesirli bir yiyecektir. 1 bardak ılık suya bir kaç dilim limonu kesip ekleyin, 1 yemek kaşığı bal katıp karıştırıp, için. Yahut bir dilim limon üstüne tuz serpip, bunu emin. Limon boğazlarınızı toksinlerden temizlemeye yardım edecektir.

Buhar cildeffüs edin
Buhar solumak sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen balgamı yumuşatıp, basit çıkmasına, soluk alıp vermenizin rahatlamasına yardım edecektir. Bir kaba ilgili biçimde kaynar su dökün. Başınızın çevresine havlu sarıp, derin derin soluk alıp sıcak suyu soluyun. Suya, aktardan temin edebileceğiniz limon ya da okaliptüs esansiyel yağından bir kaç damla ekleyerek, sıcak suyun faaliyetini artırabilirsiniz. Hem de odada buhar makinesinin bulunması da odayı nemlendirip balgam çıkarmanıza yardım edecektir.

Tavuk çorbası için
Soğuk algınlığının natural ilacı olan tavuk suyu çorba, sigara bırakma neticesi meydana gelen balgamı çıkarmanızı da basitleştirecektır. Balgamı yumuşatmak için günde minimumbir kase tavuk suyu çorba içmeye devam edin. Çorbanıza zencefil ya da sarımsak katarak, çorbanın daha tesirli olmasını edinebilirsiniz.

Tuzlu su ile gargara yapın
Sigara bırakma ardından oluşan yoğun balgam, boğaz bölümünüzda birİkip size çok rahatsızlık verebilir. Boğazınızı temizlemek için bir bardak su ile çeyrek tatlı kaşığı tuzu karıştırıp bununla gargara yapın.

Öksürün!
Öksürüğünüz geldiği zaman, balgamınızı katiyen yutmaya uyanmayın! Balgam çıkarmak bedeninizdeki toksinlerin atılmasına yardım edecektir.

Süt ürünlerinden ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun
Süt ürünleri bedende daha çok balgam üretimini tetikleyen kazein adında madde içerir. Sigara bırakma ardından balgam meselesi yaşıyorsanız, bir süre süt ürünü tüketmeyin. Hem de kızarmış yiyecekler de balgamı çıkarmayı güçleştirdiğinden, kızarmış gıdalardan de kaçının.

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam gayet normal bir haldir. Fakat balgamla eş güdümlü alttaki bulguları yaşıyorsanız, kesinlikle göğüs hastalıkları hekimine görünün.

Kan tükürme
Gittikçe kötüleşen bir öksürük
Nefes alabilmekta kuvvetlik
Nefes alırken hırıltı ve boğuk ses gelmesi
Göğüs ağrısı
İştahsızlık
Baş ağrısı
Yorgunluk ve halsizlik
Nedensiz dikkat çekici biçimde kilo verme
Sık sık yaşanılan bronş ve akciğer enfeksiyonu